KUKULELE käy kylässä ja Varvojärven sauna uudistuu
Ykkösakselin hallitus kokoontui tiistaina 13.12. ennen yhdistyksen syyskokousta ja käsitteli kolmea uutta hanketta. Kaksi hanketta sai puoltavan päätöksen, yksi hanke palautui uudelleen valmisteluun.
KUKULELE käy kylässä
Karkkilan Ukulele ry:n KUKULELE käy kylässä –hanke aktivoi kylien asukkaita uudenlaiseen virkistys- ja harrastustoimintaan. Yhdistys järjestää kylissä kahdeksan konserttia ja opetustapahtumaa, joissa opetellaan ukulelen soittoa. Toimintaa varten hankitaan 10 ukulelea ja äänentoistolaitteita. Kiertueelle laaditaan opetus- ja yhteissoittomateriaalia, joka jää osallistujien käyttöön. Hankkeen kustannusarvio on 16 181 euroa. Tukea hanke saa 60 %.
Salossa Perttelin Varvojärven saunaa uudistetaan
Salon Kylmäuimarit ry uusii ja parantaa Varvojärven saunan varustetasoa. Hankkeessa uusitaan öljykiuas, lauteet ja lämpöpatterien termostaatit. Saunasta rantaan vievien portaiden turvallisuutta parannetaan asentamalla portaisiin lämpöelementit. Parannuksilla pyritään säästämään energiaa. Kustannusarvio on 13 800 euroa ja tukea yhdistys saa 50 %.