Kesäsomettaja palaa töihin
Ykkösakseli palkkaa jo kolmatta kesää nuoren kesäsomettajaksi. Tänään tehtävässä aloitti ensimmäinen kesän 2019 kesäsomettajamme Juha Uggeldahl Salon Muurlasta. Juha on nyt 17-vuotias lukiolainen.
Kesätyöpaikat kiven alla
Juha haki useita kesätyöpaikkoja, mutta vain Ykkösakselissa tärppäsi. Ja koska Juhalla oli jo kokemusta samasta tehtävästä kesältä 2019, Ykkösakselin toimistolle oli helppo tulla. Noin kahden viikon työjakso on etukäteen suunniteltu: Juha vierailee hankeneuvojien kanssa hankekohteissa ja kirjoittaa hankkeista.
Ykkösakseli haluaa omalta osaltaan tarjota nuorille mahdollisuuden tutustua työelämään ja hankkia tärkeitä työelämätaitoja. Osuuspankki Lounaismaan kesäduuniavustus on siihen loistava tuki! Suosittelemme lämpimästi muitakin yhdistyksiä miettimään nuoren palkkaamista!
Ykkösakselin kesäsomettajan blogi
Lue Kesäsomettajan blogia.